O autorze
Grzegorz Grzybek: Na co dzień realizuję się w pracy z zespołem agencji Gogler. Od początku istnienia natemat.pl piszę o jakości polskich miast, markach miast i marce Polski. Już przeszło ponad 300 tekstów. Najnowsze teksty powstają we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Dziękuję, że je czasami czytacie :) g.grzybek@gogler.pl www.citybranding.blog.pl

Czym różni się kościół prawosławny od katolickiego?

Cerkiew św.Mikołaja w Białymstoku (1846)
Cerkiew św.Mikołaja w Białymstoku (1846) krodo
Właściwie niczym. Poza "oprawą". W obrządku pojawiają się identyczne wątki pozycjonowane w tej samej hierarchii. Przede wszystkim wyznawcy obu tych kościołów wierzą w tego samego Boga. Posługują się tą samą Biblią.

Jeżeli szukać różnic to warto zwrócić uwagę na to, że Cerkiew jest - w odróżnieniu od Kościoła - autokefaliczna. Oznacza to, że każda diecezja jest niezależna. Cerkiew nie ma swojego zwierzchnika, nie ma papieża. W praktyce oznacza to, że nie istnieje - często wspominany w mediach - problem pojednania pomiędzy polskimi prawosławnymi i katolikami.


16 sierpnia Polskę odwiedzi patiarcha Cyryl I. Komunikat głosi:

"Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpiszą 17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Jak podkreślają przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego, będzie to wydarzenie bez precedensu: historyczna - bo pierwsza w dziejach - wizyta zwierzchnika rosyjskiego prawosławia."

Słusznie używa się tu określenia "rosyjskiego prawosławia", bo to polskie często zupełnie odmiennie patrzy na ważne sprawy. Kiedy zmarł Jan Paweł II bardzo wielu prawosławnych - w tym ja - wyszli na ulice by złożyć mu hołd. Tymczasem w polskich mediach nieustająco pojawiały się komunikaty o wrogim nastawieniu Cerkwi do papieża. Warto zauważyć, że już 11 lat temu gościem cerkwi w której dziś gościła Ikona Matki Boskiej Częstochowskiej był właśnie papież Jan Paweł II.


GGrzybek
Trwa ładowanie komentarzy...