O autorze
Grzegorz Grzybek: Na co dzień realizuję się w pracy z zespołem agencji Gogler. Od początku istnienia natemat.pl piszę o jakości polskich miast, markach miast i marce Polski. Już przeszło ponad 300 tekstów. Najnowsze teksty powstają we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Dziękuję, że je czasami czytacie :) g.grzybek@gogler.pl www.citybranding.blog.pl

Międzynarodowa kampania Polski

Stopklatka z kampanii Polski
Stopklatka z kampanii Polski
Będziecie zaskoczeni, zaintrygowani lub oburzeni.

Te spoty zobaczycie dziś lub jutro na wielu portalach. Postanowiłem zrobić coś o poziom więcej niż "inni". Przed Wami trzy spoty przedstawiające Polaków jako "narzekaczy". Pod nimi owoce moich kilkumiesięcznych poszukiwań - nazwiska niezwykłych Polaków, o których zupełnie zapomnieliśmy lub wiemy niewystarczająco wiele. Międzynarodowe gwiazdy.
Oto niezwykli Polacy. Każdy zasługuje na szacunek i film z międzynarodową dystrybucją.

Witold Zglenicki - polski milioner, przyjaciel Rockeffelera, Rothschildów, Nobla. Pionier w dziedzinie przemysłu naftowego, twórca tzw. "polskiego Nobla" (przewyższał budżetem oryginał), właściciel pól naftowych w Baku wywłaszczonych przez Rosję (do dziś polski rząd nie domagał się zwrotu ogromnego majątku). W mojej ocenie najbardziej niedoceniane przez Polaków polskie nazwisko.

Paul Landowski - rzeźbiarz o międzynarodowej sławie. Twórca pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (jeden z Cudów Świata).

Skłodowska-Curie - wszyscy wiecie, że była znanym naukowcem i noblistką. Jednak czy wszyscy wiedzą, że była symbolem równouprawnienia na Świecie, przyjaciółką Einsteina albo, że jej córka również jest noblistką?

Helena Rubinstein - multimilionerka, właścicielka globalnej firmy. Znana powszechnie w Polsce od niedawna za sprawą wydanej przez Znak książki. Określana twórczynią piękna, a to za sprawą pionierstwa w dziedzinie sprzedaży kosmetyków.
Ignacy Łukasiewicz - twórca lampy naftowej i przemysłu naftowego. Przyjaciel Zglenickiego.

Tamara Łempicka - malarka w gronie twórców najdroższych obrazów na Świecie. Symbol Art Deco.
Pola Negri - międzynarodowa gwiazda kina niemego.
Warner Brothers - znani producenci filmowi. Niestety nie mieli dobrych skojarzeń z Polską. Rodzina Warnerów wspominała Polskę jako „wrogi świat”, gdzie „nocne rajdy Kozaków, pogromy i gwałty na kobietach były częścią życia Żydów ze sztetli.
Jan Szczepanik - twórca barwnego filmu małoobrazkowego. Światowy innowator swoich czasów. Opisywany wielokrotnie przez znanego pisarza Marka Twaina.
Stanisław Marcin Ulam – polski i amerykański matematyk (w 1943 przyjął obywatelstwo amerykańskie), przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej. Współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej.

Ignacy Domeyko - działalność Domeyki w Chile miała duże znaczenie dla tego kraju. Dzięki zainicjowanym przez niego licznym badaniom mineralogicznym i geologicznym rozwinął się tam przemysł górniczy, dając ubogiemu dotąd krajowi szansę wzbogacenia się i uniezależnienia od zagranicy. Paradoksalnie imię uczonego pozostaje bardziej znane za granicą niż w Polsce. Jedna z planetoid, miasto i pasmo górskie noszą nazwę Domeyko.
Barnett Newman - światowej sławy malarz. Jego rodzice pochodzili z Łomży.
Józef Retinger - założyciel wpływowej grupy betingerów.

Ciekawa historia wiąże się również z Tadeuszem Pietrzykowskim. Poszukiwania sprawiły mi wielką frajdę, więc to nazwisko pozostawiam Wam.

Na marginesie jestem ogromnym fanem pomysłu na kampanię Polski. Dlaczego? Bo wkurzy wielu Polaków, rozpęta pozytywną dyskusję i pobudzi nas do działania. Mam nadzieję! [aktualizacja: chwilę temu byłem przekonany, że to nowa, międzynarodowa kampania Polski. Polska Organizacja Turystyczna rusza z działaniami m.in. na rynku chińskim. Z tego co się "wywiedziałem" nie jest to komercyjna reklama, nie jest też kampanią POT..]


Grzegorz Grzybek
Trwa ładowanie komentarzy...