O autorze
Grzegorz Grzybek: Na co dzień realizuję się w pracy z zespołem agencji Gogler. Od początku istnienia natemat.pl piszę o jakości polskich miast, markach miast i marce Polski. Już przeszło ponad 300 tekstów. Najnowsze teksty powstają we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Dziękuję, że je czasami czytacie :) g.grzybek@gogler.pl www.citybranding.blog.pl

Zagraniczne ciągle lepsze niż z Polski?

GG
Każdy kraj ma swojego showmana. Na Zachodzie rekordy popularności bije Simon Cowel, w Polsce Krzysztofa Ibisza wypiera Krzysztof Rutkowski. Czy tacy ludzie uśmiercają twórców?

Żyjemy w czasach, w których mass media promują bardziej od swoich gości (wokalistów, aktorów, specjalistów) własnych pokazywaczy i pytaczy. Prezenterzy - często dumnie nazywający się dziennikarzami – są znani, ładni, modni i coraz częściej zamiast pytać kogoś pytają sami siebie i sami sobie odpowiadają. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że w polskiej telewizji cierpimy na deficyt interesujących ludzi mających coś ciekawego do pokazania. Przecież tylu ich na chodnikach..Obejrzałem X Factor i Bitwę na głosy. Refleksja? Kto po takim show robi większą karierę? Jarosław Kuźniar czy Ada Szulc?Poza tym zacząłem zastanawiać się czy media w ogóle pokazują polską muzykę*. Skąd mam wiedzieć czym ona jest jeśli nigdy jej nie widziałem/nie słyszałem? Może taka góralska? Future Folk? Lubię to.A może to jest polska muzyka?Genialnych wokalistów – co widać po wspomnianych show – są setki. Każdy może zdecydować się wrzucić potencjalny przebój np. na youtube. Czy jest jednak ktoś kogo teledyski funkcjonują w polskim Internecie viralowo?

Adele, Gotye, Lana del Rey, Rihanna.. tego słucha się teraz na Świecie. Mówimy, że kultura masowa/globalna fantastycznie znosi granice. Powoli zaczynam mieć wątpliwości czy nie jest to narzędzie dewastacji innych kultur (zaczynam mieć wątpliwości). Rynek muzyczny w USA czy Wlk. Brytanii jest niezwykle płodny. Pewnie dobrze byłoby gdyby częściej czerpał świadomie z tego co dzieje się w Czechach, Finlandii, RPA i innych zakątkach Świata, które później kupują zagraniczny produkt. Przecież dziś polska telewizja działa - niemal wyłącznie - w oparciu o licencje zagranicznych formatów. Nie tylko konsumujemy to co zachodnie, ale też uczymy się od nich jak konsumować. Niepokojące..

Czy chcemy słuchać polskiej muzyki? Kogo chcemy dziś oglądać w polskiej TV?

GG

* - utwory czerpiące z polskiej kultury, dokonań polskich twórców, "polskiego stylu".
Trwa ładowanie komentarzy...