O autorze
Grzegorz Grzybek: Na co dzień realizuję się w pracy z zespołem agencji Gogler. Od początku istnienia natemat.pl piszę o jakości polskich miast, markach miast i marce Polski. Już przeszło ponad 300 tekstów. Najnowsze teksty powstają we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Dziękuję, że je czasami czytacie :) g.grzybek@gogler.pl www.citybranding.blog.pl

Rankingi miast coraz ważniejsze, bo akceptujemy wakacje w Polsce

Kampania Białegostoku przekroczyła granice Polski. Napis "I love Białystok" pojawił się na autokarach obsługujących wycieczki zagraniczne
Kampania Białegostoku przekroczyła granice Polski. Napis "I love Białystok" pojawił się na autokarach obsługujących wycieczki zagraniczne materiał prasowy
Znowu chcemy podróżować po Polsce. Które z miast są w czołówce?

W tegorocznym badaniu ARC i Synergii wśród najbardziej cenionych destynacji krajowych znajdziemy m.in. Wrocław, Kraków, Warszawę i Trójmiasto. Wysoką pozycję w czołówce notuje też jedno mniejsze miasto - Toruń. Dobre miejsce w rankingach to powód do dumy, ale również konkretne źródło dochodu. Jak duże? Na tyle, aby co roku inwestować w turystykę kwoty rzędu nawet 20 milionów złotych - jak Katowice.


Turyści z punktu widzenia miast to nie tylko mili goście, ale przede wszystkim źródło konkretnych zysków ze sprzedaży produktów i usług np. przez hotele, restauracje czy miejskie placówki. W dłuższej perspektywie przyjezdnych można również postrzegać jako potencjalnych inwestorów lub mieszkańców, a to już naprawdę konkretny dopływ gotówki do miejskiej kasy.

Białystok przegrywa z innymi miastami i nie ma w tym nic dziwnego
Z miastami bywa jak z ludźmi - jedne robią dobre pierwsze wrażenie, a drugie trzeba lepiej poznać, aby je docenić i polubić. Analizując badanie ARC1 przedstawiające orientacje turystyczne Polaków, można dojść do wniosku, że Białystok jest w tej drugiej kategorii. Niemniej sporo się dzieje by tę sytuację zmienić. Miasto inwestuje w marki festiwalowe. Wśród nich największą popularnością cieszą się Up2Date, Halfway Festiwal, czy Żubroffka. 13 i 14 lipca w Białymstoku odbyła się również pierwsza edycja Białystok New Pop Festival, a na scenie przed jedną z pereł polskiego baroku - Pałacem Branickich, wystąpili m.in. Kayah, Nosowska, Brodka, Natalia Nykiel i duet The Dumplings.


Białystok to dla wielu turystów także baza wypadowa do Białowieskiego, Wigierskiego, Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego czy popularnych wśród turystów Supraśla i Tykocina. Choć od lat miasto nie planuje w wydatkach pieniędzy na ogólnopolskie kampanie reklamowe, w oczach wielu Polaków i w rankingach jawi się jako przyjazne do życia.

Od lat prowadzimy z mężem agencję reklamową w stolicy, tworząc wizualizacje 3D dla największych polskich firm. Pewnego dnia stwierdziliśmy jednak, że chcemy wychować dzieci w jakimś przyjaźniejszym mieście. Możemy pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Wybraliśmy Białystok, bo to zielone miasto - z parkami, czystym powietrzem i bez korków. - mówi Pani Magda, która właśnie przeprowadziła rodzinę do stolicy Podlasia ze stolicy Polski.

Takim miastom jak Olsztyn, Rzeszów czy Białystok ciężko rywalizować pod względem atrakcyjności turystycznej z Krakowem czy Wrocławiem. Nie mają tak wielu wiekowych zabytków jak ich więksi sąsiedzi. Generalnie są mniejsze, mniej zaludnione i nie tak zamożne. Pomimo to zabiegają o uwagę i cieszą się coraz lepszą opinią własnych mieszkańców. Aktywnie skupiają się na innym miejskim problemie ostatnich lat - odpływie własnych obywateli. Często całkiem skutecznie, oferując udogodnienia dla rodzin z dziećmi czy lokalnych firm.

Na turystycznym torcie jest bez wątpienia miejsce także dla wspomnianej trójki, bo coraz chętniej zwiedzamy polskie miasta.

Ile trwa najdłuższe polskie “wolne” w roku
Kto z nas może pozwolić sobie na 14 dni wakacji? Takich szczęśliwców jest coraz mniej. Pozostali łączą 5 dni urlopu z weekendem i tak powstaje najdłuższe “wolne” w roku. Niektórzy mogą sobie pozwolić wyłącznie na wolny weekend. To pewnie dlatego turystyczne rankingi polskich miast nabierają nowego znaczenia - wśród Polaków rośnie zainteresowanie podróżowaniem po kraju. Nie przypadkiem obserwujemy dojrzewanie rynku hotelowego i wzrost wydatków reklamowych największych polskich metropolii na promowanie turystyki weekendowej.

Autokarem można zwiedzić więcej
3 dni religii wschodu na Podlasiu za 499 zł, a nawet jednodniowa wycieczka Kopalnia Bełchatów za 139 zł, Tajemniczy Dolny Śląsk za 599 zł czy po prostu Niezwykłe Zakątki Małopolski za 849 zł - m.in takie wycieczki oferuje nam dziś rynek.

Turystyka objazdowa po Polsce to nowy podróżniczy trend. Przyzwyczailiśmy się do wycieczek objazdowych po Włoszech, Hiszpanii czy Francji. W rozmowie z właścicielem jednej z firm autokarowych z Białegostoku, dowiedziałem się, że autokary wynajmowane są coraz chętniej na wyjazdy singli np. w góry oraz na wycieczki objazdowe po Polsce.

W zauważalny sposób rośnie zainteresowanie polską turystyką weekendową i objazdową. Tour operatorzy coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na autokar. W ciągu kilku lat powiększyliśmy naszą flotę do dwudziestu autokarów. Większość to nowe, dobrze wyposażone auta. Klienci dużo podróżują, mają porównanie, więc oczekują bardzo dobrych warunków. Zwiedzanie miast autokarem jest z wielu powodów wygodniejsze - do miasta i po mieście podróżujemy jednym środkiem transportu. Łatwiej nim dojechać do najpopularniejszych atrakcji turystycznych. - mówi Mariusz Korzun, właściciel firmy autokarowej Ibatur.

Krajowe wycieczki wydają się Polakom coraz bardziej dostępne i atrakcyjne. Miasta dbają o promowanie swoich największych atrakcji, powstają także nowe. Dla wielu z nas taki wyjazd to okazja do zobaczenia zupełnie nowej, odnowionej - m.in. ze środków unijnych - Polski. Gdy Wrocław, Kraków, Warszawę czy Gdańsk pamiętamy z wycieczek autokarowych w szkoły podstawowej, dzisiaj będziemy mieć okazję zobaczyć te miasta w zupełnie nowej odsłonie.


1. Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia we współpracy z Synergią. W ramach badania oceniane były wszystkie miasta w Polsce z liczbą ludności powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Badanie zostało zrealizowane na przełomie kwietnia i maja 2018 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...